Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Müzik Dinlemeniz İçin 5 Psikolojik Neden
#1
Kendimiz dahil her şeye yabancılaştığımız modern dünyada, duyduğumuz herhangi bir müzik sesinin ruh halinin değişmesini sağlayabileceğini kayıt eden Psikolog Barış Gürkaş, “Müzik o kadar basit ruh halinizi değiştirebilir ki bu hızlı değişimi geçici süreliğine de olsa kendi isteğinizle bile yapamazsınız. Şu anki ruh halinizi tesirlemenin yanında, gelecekteki ruh halinize de tesir etme gücü vardır” diye konuştu.

“Kendinizi mutlu, huzurlu, keyifli, depresif, terk edilmiş, kaygılı hissederken dinlediğiniz birçok şarkı zihninizde kaydedilir ve gelecekte aynı şarkıyı tekrar dinlediğinizde, geçmişte müziği dinlerken hissettiğiniz ruh halinizi hissetmenize neden olabilir” diyen Psikolog Barış Gürkaş, müziğin bunu nasıl yaptığını anlattı...
Zihin görsel ve işitsel bilgiyi depolar ve kaydedilen bu bilgi aynı şarkının tekrar çaldığı bazı pozisyonlarda, sizin o an yaşadığınız önemli bir vukaatı (terk edilme gibi) gözünüzün önüne gelmesini sağlayabilir, bazen de vukaatı net hatırlamaksızın içinizde yoğun bir sıkıntı hissedebilirsiniz.
Her şarkı bu şekilde tesirler mi
Tabii ki bu her pozisyonda bu şekilde sonuçlanmaz. Tüm şarkılar bu şekilde tesirleseydi şarkı dinlemek katlanılmaz hale gelirdi. Şarkının bu derece tesirsinin olabilmesi için bizi yoğun bir şekilde olumlu veya olumsuz olarak tesirleyen bir vukaatla eşleşmesi gerekecektir.
Şarkılar dinlendikçe kulağa daha hoş gelir
Bizi derinden tesirlemeyen sevdiğimiz diğer şarkılar için çeşitli görüşler de mevcut. Benim en çok ilgimi çeken görüş ise dinlendikçe şarkıların kulağa daha iyi gelmesi. Yapılan araştırmada dinlenen şarkıya karşı başlangıçta nötr olan kişi, şarkıyı dinledikçe kulağına daha hoş gelmeye başlıyor.
Bu bilgilerin yanında şarkının bizdeki tesirsini belirleyen diğer nitelikler ise, sevilen şarkıyı ilk dinlediğimiz yer, çevremizde kimler tarafından veya hangi gruplar tarafından dinleniyor olduğu, kendimize yakıştırdığımız müzik tarzı ile ne kadar uyuşuyor gibi faktörlerdir.
 
Psikolog Barış Gürkaş, 2010 yılında Londsdale ve North’un niçin müzik dinleriz sorusunun psikolojik boyutunu araştırmak için 300 genç ile yaptıkları bir araştırmanın sonuçları ile ilgili olarak da şunları söyledi:
Olumlu ruh hali yaratmak: Katılımcılar tarafından en çok puanlanan sonuç bu olmuştur. Bizi eğlendirmesi, rahatlatması müzik dinlememizin en önemli sebebi olarak görülmekte.
Dikkat dağıtmak: Müzik can sıkıntısını geçirmemizi ve rahatlamamızı sağlar.
Olumsuz ruh hali ile başa çıkmamızı sağlar: Çökkün ruh halinde de bize destek olduğu düşünülmekte.
Kişiler arası ilişkilere katkısı: Müzik dinlerken diğer insanlarla iletişim kurmamızı sağlar.
Kimliklerimize tesirsi: Müzik çeşidiyle kendimizle ilgili bazı şeyleri ifade edebiliriz. Müzik türleriyle (Rock, klasik, pop) bile kişi hakkında kaba bir tahminde bulunabiliriz.
Sonuç olarak, müziğe artık eskisinden daha rahat ulaşabiliyoruz ve hayatı zindan etmemek için müziği sıklıkla kullanıyoruz.
Ara
Cevapla
{myadvertisements[zone_3]}


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
{myadvertisements[zone_2]}