Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kişiyi Kötü Hissettiren Düşünceler
#1
İnsan bünyesi, fizik olarak güçlü hissetmesi gerektiği gibi, zihin olarak da güçlü davranmak ve o şekilde hissetmek zorundadır. Manevi yönden sizleri güçlü kılan tüm özellikleriniz, aslında başnızda bitiyor ve sizler de bunu bildiğiniz için daha iyi hissetmek istiyorsunuz. Özellikle mental anlamdaki güçlülük, iş hayatınıza da meslek yaşamınıza da sosyal aktivitelerinize de ilişkilerinize de yansıyor.

Bazen farkında olmadan, mental olarak sizi kötü tesirleyen yanlış düşünce tarzlarının tesirsinde kalıyorsunuz. Bu yanlış pozisyonları düzelterek zihninizi çok daha özgür ve güçlü kılabilirsiniz.
İşte mental açıdan güçlü olmanızı engelleyen, size kendinizi kötü hissettiren düşünce tarzları...
Ya hep ya hiç düşünce tarzı
En tehlikeli pozisyonlardan birisi, ya hep ya hiç olarak vukaatları yorumlama şekli… Hayat her zaman siyah ve beyaz değildir. Dvukaatısıyla, vukaatlar bütünü ile iyi veya bütünü ile kötü değildir. Bazen griyi fark etmek gerekir, orta yolu bularak daha iyi hissetmeniz mümkün olacak!
Genellemeler
Bu genellemenin de olduğu gibi, bütün genellemeler yanlıştır! Aslında burada anlatılmak istenen, bir konuda bir defasında tökezlediğinizde, başnızda bu konuda kötü olduğunuza dair ön yargıların oluşmasının yanlış olduğudur. Örneğin, bir sektörde kötü bir deneyim elde ettiyseniz, beyniniz hemen bu sektörde sizin daha yeteneksiz ve daha başarısız olacağını düşünür. Buna izin vermeyin, mutlak genellemeyin!
 
Realist olmamak
Çoğu zaman yapılan zihni hataların en önemlilerinden birisi de realist olmayan düşünce tarzlarıdır. 10 işten 9’u güzel ve 1’i kötü ise, yalnızca kötüye odaklanmak yanlıştır. O nedenle bütünü görmek ve vukaatları eğrisiyle, doğrusuyla değerlendirmek gerekir.
Akıl okumak
Aslında kimsenin aklından geçenleri bilemeyiz, lakin maalesef ki niyet okuruz. Çünkü beynimiz buna yatkındır. Örneğin herhangi bir kimsenin, hakkımızda ne düşündüğünü bilemeyiz; lakin olumlu veya olumsuz bir şekilde ne düşündüğünü tahmin etmeye çalışırız ve bu pozisyon bizi fazlası ile yorar. Sakın ola, emin olmadığınız düşüncelere dalmayın; akıl okumayın!
Kötümserlik
Aramızda kesinlikle felaket tellallığı yapan arkadaşlarımız vardır. Kimi zaman bunu biz de yaparız. Aslında gerçekte o kadar da kötü olmayan pozisyonları, bütünüyle çok kötüymüş gibi düşünüp boşu boşuna yıpranırız. Bu kadar kötümser olmak, mental güçlülüğü imkânsız kılar!
 
Duygusal seçimler
Herkes hayatının önemli noktalarında birtakım kararlar alır. Meslek hayatında yapılan iş değişiklikleri ve benzeri uygulamalar da bunlara dâhil. Rasyonel olmamak, duygular ile mantık aramak, mutlak manevi açıdan sizi zorlar.
Etiketleme / Kategorize etme
İnsanları belli özellikleri nedeniyle etiketlemek, bir başka deyişle kategorize etmek bütünüyle yanlış ve bizim açımızdan da beynimizi gereksiz yere yıpratıcı bir pozisyon. Yapmayın, insanları sınıflandırmayın.
Kişiselleştirme
Olayları yorumlarken, bir anda mevzuyu kişiselleştirmek mental açıdan zayıf bireyler yaratır. Çünkü yaşananların kişiselleştirilmesi ve buna göre kararlar alınması, sağlıklı bir süreci getirmeyecektir. Aynı zamanda kişiyi de gereksiz yere yoracaktır. Kişiselleştirerek düşünmek ve yorum yapmak, yaşananlar karşısında bizleri de iyi tesirlemeyecektir.
Gerçekçi olmayan idealler
Beynimiz, birtakım hedefleri ve idealleri hafızasında taze olarak tutar ve buradan bize güç verir. Lakin kurulan hayal veya gerçekleştirilmesi gereken ideal gerçekçi bir yapıya ait değilse, bu pozisyon mental olarak bizi sarsacak ve eylemlerimizi desteksiz bırakacaktır.
Ara
Cevapla
{myadvertisements[zone_3]}


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
{myadvertisements[zone_2]}